naudas aizņemties

Cik daudz naudas Tu vari aizņemties?

Naudas aizņemšanās var būt lielisks veids, kā finansēt svarīgus pirkumus vai neparedzētus tēriņus, taču ir svarīgi saprast, cik daudz naudas persona reāli var aizņemties, pirms sākt pieteikšanās procesu. Šajā rakstā mēs izpētīsim, kā aizdevēji nosaka, cik daudz naudas iespējams aizņemties, un dažus faktorus, kas var ietekmēt privātpersonas aizņemšanās apjomu.

Kādus faktorus ņem vērā aizdevējs?

Aizdevēji ņem vērā dažādus faktorus, nosakot, cik daudz naudas viņi ir gatavi privātpersonai aizdot. Šie faktori parasti ietver personas kredītreitingu, ienākumus, parāda attiecību pret ienākumiem un jebkura nodrošinājuma vērtību, kas tiek piedāvāts, lai nodrošinātu aizdevumu.

Kredītvēsture un personas kredītreitings

Kredītvēsture ir viens no svarīgākajiem faktoriem, ko aizdevēji ņem vērā, izlemjot, cik daudz naudas personai aizdot. Kredītvēsture ir kredītspējas skaitlisks attēlojums, un to aprēķina, pamatojoties uz dažādiem faktoriem, tostarp maksājumu vēsturi, kredīta izlietojumu un iepriekšējiem aizdevumiem. Parasti, jo labāka kredītvēsture, jo vairāk naudas iespējams aizņemties un iespējams iegūt labāku procentu likmi. Kredītreitinga aprēķinā iekļauj kredītvēsturi, ienākumus un aktuālos aizdevumus. 

Personas ienākumi

Personas ienākumi ir vēl viens svarīgs faktors, ko aizdevēji ņem vērā, nosakot, cik daudz naudas iespējams piešķirt. Aizdevēji parasti aplūko personas bruto ienākumus, kas ir ienākumi pirms nodokļu nomaksas, lai noteiktu, cik daudz naudas persona var atļauties aizņemties. Aizdevēji apsvērs arī jebkurus citus ienākumu avotus, piemēram, ienākumus no īres vai ieguldījumu ienākumus. Runājot par ienākumiem, aizdevēji arī skatās to, cik ilgi persona strādā attiecīgajā uzņēmumā/darba vietā, kāda ir darba vēsture un cik stabili ir ienākumi. Aizdevēji var nepiešķirt kredītu situācijās, ja tikai pēdējo mēnešu laikā ir novērojami stabili un augsti ienākumi, bet periodā pirms tam ienākumi ir bijuši ļoti nestabili. 

Parāda attiecība pret ienākumiem

Parāda attiecība pret ienākumiem ir vēl viens svarīgs faktors, ko aizdevēji ņem vērā, izlemjot, cik daudz naudas personai iespējams aizņemties. Parāda attiecība pret ienākumiem ir rādītājs, kas parāda, cik daudz personai ir parādu attiecībā pret ienākumiem. Aizdevēji parasti dod priekšroku aizņēmējiem ar zemāku parāda attiecību pret ienākumiem, jo tas norāda, ka personai ir lielāka finansiālā elastība kredīta atmaksā. Aizdevēji parasti dod priekšroku aizņēmējiem ar parāda attiecības koeficientu 40% vai mazāku, kas nozīmē, ka ikmēneša parāda maksājumi nedrīkst pārsniegt 40% no ikmēneša ienākumiem.

Ķīla

Aizdevumus var iegūt arī piedāvājot ķīlu, kas visbiežāk ir nekustamais īpašums, kredītiestādei. Aizdevējs novērtē ķīlu un tās vērtība ietekmē aizdevuma apjomu. Ja netiek pildīti aizdevuma nosacījumi (maksāti maksājumi), aizdevējs var konfiscēt ķīlu, lai atgūtu savu aizdoto summu. Parasti, jo vērtīgāks ir nodrošinājums, jo vairāk naudas iespējams aizņemties, tomēr, lai pasargātu savus īpašumus, noteikti nepieciešams kārtīgi pārdomāt ķīlas izmantošanu un finansiālās iespējas laicīgi atmaksāt aizdevumu, lai nenāktos šķirties no īpašuma. Tomēr, ne visiem kredītu veidiem ir nepieciešama ķīla vai citi nodrošinājuma veidi. Ķīla, galvenokārt, tiek izmantota pieprasot hipotekāro aizdevumu. 

Ģimenes stāvoklis

Izvērtējot summu, kuru iespējams aizņemties, kredītiestādes ņem vērā arī personas ģimenes stāvokli un bērnus. Aprēķinot ikmēneša ienākumus un izdevumus, tiek ierēķinātas arī bērnu nepieciešamības un izmaksas, kā arī, ja persona ir laulāta, tiek ņemti vērā arī laulātā ienākumi un izdevumi. 

Ir vairāki kredītu veidi, kurus varat aizņemties, katram ir savi aizņēmuma limiti. Piemēram, privātajiem aizdevumiem parasti ir lielāki limiti un tos iespējams izmantot dažādu lielu pirkumu veikšanai, piemēram, iegādājoties mājokli vai auto. Patēriņa kredīti parasti ir apjoma ziņā mazāki, bet to izvērtēšana nav tik stingra. Katram kredītam ir savas priekšrocības un trūkumi, un, lai veiktu pareizo izvēli, nepieciešams saprast, kam aizdevums ir nepieciešams, cik liels apjoms ir vajadzīgs un kādas ir personas finansiālās iespējas. 

Kā palielināt summu, ko iespējams aizņemties?

Dažkārt personas saskarās ar problēmu, kad kredītiestāde piedāvā mazāku summu, nekā nepieciešams. Šādās situācijas ir nepieciešams apsvērt, vai tiešām tik liela summa ir nepieciešama. Ja atbilde ir pozitīva, tad ir dažādi veidi, kā palielināt aizdevuma apjomu un summu, kādu kredītiestāde piedāvā.

Kā privātpersona var palielināt piešķirto kredīta apjomu:

  • Uzlabot kredītvēsturi: laba kredītvēsture var palielināt naudas summu, ko iespējams aizņemties, un var radīt pozitīvu ietekmi uz procentu likmēm. Kredītvēsturi iespējams uzlabot, laicīgi apmaksājot rēķinus, nomaksājot parādus un veidojot pārpalikumu kontā ikmēnesi. Ja kredītiestāde redzēs, ka katru mēnesi personas kontā pēc rēķinu nomaksas un citām izmaksām paliek naudas summa, tas norāda uz to, ka persona varēs atmaksāt kredītmaksājumu. 
  • Palielināt ienākumus: tās personas, kuru ienākumi ir augstāki var aizņemties lielākas naudas summas. Papildus ienākumi kontā ir lielisks rādītājs, tomēr, šis solis aizņem vairāk laika, jo banka aizdevējs vēlās redzēt augstākus ienākumus vismaz pēdējos 6 mēnešus. 
  • Samazināt aktīvās parādsaistības: aizdevēji ņem vērā personas parāda attiecību pret ienākumiem, kas ir parāda summa, kas ir aktīva salīdzinājumā ar personas ienākumiem. Parāda samazināšana var palīdzēt uzlabot šo attiecību un palielināt iespējamo aizdevuma summu. Kā arī, tas ir ļoti labs rādītājs, ja persona veic parāda nomaksu pirms termiņa. 
  • Galvotājs: draugs vai ģimenes loceklis ar labu kredītvēsturi, kurš vēlas galvot par personas aizdevumu, var palielināt summu, kuru iespējams aizņemties. Tomēr, tas arī nozīmē, ka galvotājs ir līdzatbildīgs par parāda laicīgu atmaksu. 
  • Ķīla: ķīla ir lielisks nodrošinājums aizdevumam, kas var palielināt aizdevuma piedāvāto apjomu.

Tas, cik daudz naudas iespējams aizņemties, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp personas kredītvēstures, ienākumiem, parāda un ienākumu attiecības un jebkuras piedāvātās nodrošinājuma vērtības. Izprotot šos faktorus un veicot pasākumus, lai uzlabotu savu finansiālo stāvokli, iespējams palielināt kredīta apjomu un iegūt līdzekļus, kas nepieciešami mērķu sasniegšanai. Atcerieties vienmēr aizņemties atbildīgi un uzņemties tikai tādus parādus, kurus iespējams atmaksāt.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *